Wiadomości

2019-01-14 09:07:00

Rozmieszczenie ofiar kolizji w pasie drogowym.

Wyniki badań nad śmiertelnością drogową zwierząt obciążone są pewnym błędem sprawiającym, że liczba wykrytych ofiar jest zwykle niedoszacowana. Wynika to z wielu czynników, takich jak np. aktywność padlinożerców, rozjeżdżanie przez pojazdy czy przyjętej metodyki, np. częstotliwości kontroli. Stąd wciąż istnieje stała potrzeba badań zorientowanych na wykrycie czynników będących źródłem tych aberracji.

2019-01-09 10:00:00

Nowy Rok

Na początku każdego roku losujemy wśród zarejestrowanych Obserwatorów cenny upominek książkowy w uznaniu za współudział w tworzeniu i rozbudowie bazy "Zwierzęta na Drodze". Podtrzymując nasz zwyczaj również w tym roku wylosowana została jedna osoba, która otrzyma atrakcyjną nagrodę książkową, a do trzech pierwszych Obserwatorów z największą liczbą obserwacji trafi drobny upominek. A więc tym razem generator liczb losowych (losowe.pl) wybrał użytkownika KB, do którego powędruje "Atlas płazów i gadów Polski" (2018) autorstwa Zbigniewa Głowacińskiego i Piotra Sury. Pozostałe upominki otrzymają użytkownicy PrzemekS, Avocet oraz barutko. Wszystkim Obserwatorom życzymy pomyślności i spełnienia w nowym roku!

Koordynatorzy

"Zwierzęta na Drodze"

2018-12-24 14:05:00

Wesołych Świąt!

Wszystkim Obserwatorom oraz Sympatykom Rejestru życzymy pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, aby nie zabrakło czasu na chwilę refleksji oraz spotkanie z bliskimi, a w Nowym Roku wielu niezapomnianych chwil w terenie, owocnych pomysłów oraz siły i cierpliwosci na ich realizację. Aby nasze drogi stawały się coraz bezpieczniejsze zarówno dla zwierząt, jak i nas, ich użytkowników - życzą Koordynatorzy "Zwierzęta na Drodze".

2018-11-27 07:50:00

Kilka dróg dużych czy wiele mniejszych?

Wraz z rosnącym stopniem urbanizacji na świecie oraz postępującym przyrostem ludności poszukiwanie rozwiązań ograniczających antropogeniczny wpływ na bioróżnorodność ma fundamentalne znaczenie. Typowymi zjawiskami towarzyszącymi tym procesom są wzrost zagęszczenia dróg oraz natężenia ruchu drogowego, a ich odpowiednie zarządzanie ma priorytetowe znaczenie dla ochrony bioróżnorodności.