Celem niniejszego serwisu jest dokumentowanie i analiza śmiertelności dzikich zwierząt w wyniku kolizji drogowych w Polsce. Swym zakresem serwis obejmuje skalę ogólnokrajową, dotyczy różnych rodzajów dróg oraz zapewnia możliwość rejestrowania kolizji z udziałem wszystkich grup dziko żyjących kręgowców w naszym kraju. Ponadto, jest adresowany do wszystkich zainteresowanych osób: przyrodników, naukowców, przedstawicieli administracji i służb drogowych, a także najczęstszych użytkowników dróg – kierowców. Tak duża wszechstronność serwisu powinna umożliwić pełniejsze zrozumienie skali oraz struktury zjawiska śmiertelności zwierząt na polskich drogach, a także upowszechnić wiedzę o tym zaniedbywanym dotąd problemie.
Na podstawie rozproszonych danych krajowych oraz dostępnych opracowań zagranicznych wiemy, że skala śmiertelności zwierząt wskutek kolizji z pojazdami jest ogromna, wpływa na funkcjonowanie populacji zwierząt, a nierzadko bywa problemem dla kierowców i służb drogowych. Brakuje jednak ogólnodostępnego, spójnego systemu gromadzenia danych o śmiertelności zwierząt na polskich drogach i całościowego opracowania tej problematyki. Szczególnie nikła wiedza dotyczy śmiertelności małych gatunków zwierząt, takich jak ptaki, pomijanych lub niedoszacowanych w dotychczasowych opracowaniach. Tymczasem właśnie te zwierzęta giną najczęściej i choć szybko i niezauważenie znikają z dróg wiadomo, że liczba ofiar liczona jest w miliony.
Jak dotąd najpełniejsze dane dotyczące zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt są w posiadaniu policji oraz służb drogowych, zobowiązanych do rejestrowania zdarzeń i usuwania ciał zwierząt. Przypadki kolizji odnotowują również niektóre parki narodowe, nadleśnictwa czy koła łowieckie. Z różnych względów są to jednak dane niepełne, najczęściej dotyczą przypadków z udziałem zwierząt dużych (jeleniowate i dzik) ze względu na znaczne straty materialne powstające w rezultacie kolizji. Ponadto szacuje się, że jedynie co czwarty taki przypadek jest zgłaszany odpowiednim organom. Dane dotyczące zdarzeń drogowych z mniejszymi ssakami (np. borsuk, zając, kuna, jeż) są co najwyżej wyrywkowe, zaś zupełnie pomijane są wypadki z udziałem przedstawicieli pozostałych grup kręgowców: ptaków, płazów czy gadów.
Funkcjonowanie rejestru zależy w szczególnym stopniu od życzliwego zaangażowania licznej grupy osób przemierzających krajowe drogi. Zapraszamy więc do czynnego udziału w tworzeniu rejestru poprzez umieszczanie swoich obserwacji dotyczących zdarzeń drogowych z dzikimi zwierzętami. Jako twórcy rejestru – przyrodnicy i równocześnie kierowcy – mamy świadomość, że śmierć zwierzęcia na drodze jest wydarzeniem zawsze smutnym, a czasem kłopotliwym. Wszystkim korzystającym z rejestru życzymy więc aby mieli jak najmniej obserwacji do wpisywania. Jednak w przypadku posiadanych obserwacji zachęcamy do ich wpisania. Zapraszamy też do samodzielnego korzystania z bazy poprzez przeglądanie zgromadzonych rekordów, ich filtrowanie, generowanie map itd. Pod koniec każdego roku dokonamy analizy zebranych danych i opublikujemy uzyskane wyniki i wnioski na naszej stronie, a wśród zarejestrowanych uczestników zostanie wylosowana cenna nagroda książkowa.