Wiadomości

2018-12-24 14:05:00

Wesołych Świąt!

Wszystkim Obserwatorom oraz Sympatykom Rejestru życzymy pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, aby nie zabrakło czasu na chwilę refleksji oraz spotkanie z bliskimi, a w Nowym Roku wielu niezapomnianych chwil w terenie, owocnych pomysłów oraz siły i cierpliwosci na ich realizację. Aby nasze drogi stawały się coraz bezpieczniejsze zarówno dla zwierząt, jak i nas, ich użytkowników - życzą Koordynatorzy "Zwierzęta na Drodze".

2018-11-27 07:50:00

Kilka dróg dużych czy wiele mniejszych?

Wraz z rosnącym stopniem urbanizacji na świecie oraz postępującym przyrostem ludności poszukiwanie rozwiązań ograniczających antropogeniczny wpływ na bioróżnorodność ma fundamentalne znaczenie. Typowymi zjawiskami towarzyszącymi tym procesom są wzrost zagęszczenia dróg oraz natężenia ruchu drogowego, a ich odpowiednie zarządzanie ma priorytetowe znaczenie dla ochrony bioróżnorodności.

2018-10-09 11:05:00

Wrzesień – przegląd obserwacji.

We wrześniu wpłynęło do Rejestru 207 obserwacji, z tego ponad połowa dotyczyła ssaków, a ptaki stanowiły blisko ¼ wszystkich obserwacji. Do wartych odnotowania należały obserwacje kuropatwy Perdix perdix (N=25; obs. PrzemekS), wydry Lutra lutra (N=34;obs. Tomasz Raczyński), żubra Bison bonasus (N=4; obs. PrzemekS) oraz rzadko rejestrowanych, jako ofiary kolizji drogowych, nietoperzy Pipistrellus sp. (N=12; obs. elf_zielony).

2018-09-06 18:35:00

Sierpień – przegląd obserwacji.

Sierpień to kolejny miesiąc, kiedy to po wiosenno-letnim szczycie następuje spadek odnotowywanych ofiar kolizji drogowych, widoczny zwłaszcza wśród ptaków. Część z nich rozpoczęła już wędrówkę na zimowiska, ponadto, te które zostały, są już mniej aktywne, w porównaniu z okresem wiosennym, kiedy uganiały się w poszukiwaniu pokarmu dla swych młodych, które są już sprawniejsze i bardziej uważne w porównaniu z okresem tuż po wylocie z gniazd – wszystko to sprawia, że ptaki są w tym okresie mniej podatne na zagrożenia ze strony zdarzeń drogowych.