Nowy Rok
Wszystkim Obserwatorom życzymy pomyślności i spełnienia w nowym roku!
Koordynatorzy
"Zwierzęta na Drodze"
Wszystkim Obserwatorom życzymy pomyślności i spełnienia w nowym roku!
Koordynatorzy
"Zwierzęta na Drodze"
Drogi oddziałują niekorzystnie na przyrodę pośrednio poprzez fragmentację i utratę siedlisk oraz bezpośrednio wskutek śmiertelności drogowej zwierząt. Według szacunków 194 miliony ptaków oraz 29 milionów ssaków ginie rocznie pod kołami pojazdów na Europejskich drogach. Wskutek tego tworzy się w środowisku regularny dostęp do zasobów biomasy w postaci padłych zwierząt. Nic dziwnego, że są one poszukiwanym i wykorzystywanym przez wszelkiego rodzaju padlinożerców źródłem pożywienia.
Oddziaływanie dróg na środowisko przyrodnicze odbywa się na wiele sposobów. Są wśród nich fragmentacja i utrata siedlisk, izolacja populacji czy śmiertelność zwierząt na drogach. Ten ostatni czynnik jest jednym z bardziej namacalnych i bezpośrednich skutków obecności infrastruktury drogowej. Najnowsze szacunki mówią o 29 milionach ssaków i 194 milionach ptaków ginących rocznie na Europejskich drogach.
Infrastruktura drogowa stanowi poważne zagrożenie dla dzikiej przyrody ze względu na ryzyko kolizji dzikich zwierząt z pojazdami. Wdrażanie środków łagodzących, takich jak np. odpowiednie lokowanie i konstrukcje skrzyżowań, wygrodzenia czy przejścia i przepusty dla zwierząt, powinny uwzględniać cykle życiowe gatunków i ich wymagania ekologiczne. Pożądane jest w tym celu gromadzenie danych w skali regionu lub kraju, możliwe jedynie dzięki wykorzystaniu nauki obywatelskiej (citizen science).
Na początku każdego roku publikujemy krótkie podsumowanie oraz analizę obserwacji nadesłanych w poprzednim roku. Zgodnie ze zwyczajem, również tym razem prezentujemy zwięzłe zestawienie opracowane na podstawie ubiegłorocznych obserwacji. W 2021 roku wpłynęło do Rejestru 2310 obserwacji dotyczących 111 gatunków zwierząt.