Wiadomości

2015-10-20 11:33:00

Rejestr w TVP. "Naturalnie tak" o wypadkach drogowych z udziałem zwierząt.

Program telewizyjny TVP "Naturalnie tak" zaprosił nas na krótką terenową relację dotyczącą problematyki kolizji drogowych ze zwierzętami i śmiertelności zwierząt na drogach. "Miliony zwierząt na polskich drogach traci życie. Jakie działania należy podjąć, żeby wypadków na drogach z udziałem zwierząt było mniej oraz co zrobić, gdy martwe zwierze na drodze znajdziemy? To temat tego odcinka Naturalnie tak."

http://regionalna.tvp.pl/22227214/17102015

2015-10-05 11:09:00

Zachowanie i ekologia gatunku a podatność na kolizje drogowe.

Populacje niektórych gatunków są bardziej narażone na śmiertelność na drodze niż innych. Gatunki występujące w niższych zagęszczeniach, posiadające niskie tempo reprodukcji oraz długi czas trwania generacji są bardziej wrażliwe na dodatkową śmiertelność. Idealnym przykładem gatunków o takich charakterystykach są niektóre ssaki drapieżne.

2015-09-23 18:54:00

Rejestr na Facebook'u

Ogólnopolski Rejestr Śmiertelności Zwierząt na Drogach posiada już konto na Facebook'u. Niektóre udostępniane tam informacje będą tożsame z treścią publikowaną na stronie macierzystej, jednak na FB będziemy dążyć do jej urozmaicenia i potraktujemy temat nieco szerzej. Poinformujemy również o istotnych wydarzeniach i ciekawych obserwacjach wpływających do Rejestru. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia naszego profilu, zamieszczania swoich komentarzy oraz udostępnienie naszej strony swoim znajomym - i oczywiście do kliknięcia ikonki "Lubię to";) Link do profilu poniżej.

2015-09-11 15:11:00

Zjawisko śmiertelności ptaków na drogach.

Jedną z grup zwierząt odnotowujących wysoką śmiertelność na drogach są ptaki. Szacunki śmiertelności dla niektórych europejskich krajów oscylują w przedziale od 350 000 do 25 milionów ptaków rocznie. Skład gatunkowy ofiar kolizji jest dość zróżnicowany i charakterystyczny dla poszczególnych krajów.

2015-08-12 20:17:00

Budowa dróg a ochrona nietoperzy.

Jednym z najpoważniejszych ekologicznych problemów, jakie wiążą się z rozwojem infrastruktury drogowej jest ograniczenie swobodnego przemieszczania się organizmów w przestrzeni krajobrazowej przez tworzenie barier ekologicznych. W wyniku oddziaływań barierowych dochodzi do szeregu negatywnych skutków środowiskowych, z których większość wynika z trwałej fragmentacji siedlisk.