Wiadomości

2018-02-09 13:30:00

Czy kolizje drogowe wpływają na kondycję populacji ptaków?

Głównymi czynnikami śmiertelności ptaków w środowisku naturalnym są choroby oraz interakcje międzygatunkowe – przede wszystkim drapieżnictwo. Zgodnie z teorią opisującą relacje drapieżnik-ofiara, drapieżniki najczęściej wybierają na swoje ofiary osobniki o gorszej kondycji. Tymczasem w przypadku ofiar kolizji drogowych, mimo wielu lat badań, zagadnienie selekcji pozostaje w dalszym ciągu otwarte lub jest przez badaczy unikane.

2018-01-02 19:02:00

Nowy Rok

Wszystkim Obserwatorom i sympatykom naszego serwisu życzymy pomyślności w Nowym Roku, aby przyniósł on zadowolenie i satysfakcję z podjętych działań i wyzwań.

Tradycyjnie już w okresie noworocznym, drogą losowania (Losowe.pl), przyznajemy jednemu z zarejestrowanych Obserwatorów nagrodę główną. W tym roku jest nią książka pt. "Geniusz Ptaków" Jennifer Ackerman (2017). Tym razem losowanie wskazało Obserwatora o nazwie RobertWroblewski.

Drobny upominek otrzymują również trzy osoby o największej liczbie wpisów do Rejestru. W tym roku są to następujący Obserwatorzy: PrzemekS , Avocet, chris.

Gratulujemy wygranych oraz dziękujemy za dotychczasową współpracę!

Koordynatorzy
Zwierzęta na Drodze

2017-11-10 11:26:00

Szklane Pułapki - o kolizjach ptaków ze szklanymi powierzchniami.

Tematyka śmiertelności ptaków ze szklanymi powierzchniami znana jest od dawna zarówno w literaturze naukowej (Biber 1994; Hager i in. 2008; Klem 2009) jak i prasie codziennej. Znana, ale ignorowana, niestety również przez samych przyrodników w tym ornitologów. Dane wskazują na to, że śmiertelność ptaków w wyniku kolizji z szybami jest drugim po utracie siedlisk czynnikiem ograniczającym liczebność ptaków (Klem 2009; Machtans i in. 2013).

2017-08-25 11:18:00

Czy drogi stanowią barierę dla wiewiórek?

Środowisko miejskie, z uwagi na występowanie antropogenicznych barier, może narzucać wyjątkowo duże koszty energetyczne dla zwierząt podejmujących wędrówkę w poszukiwaniu nowych zasobów (dyspersja). Jedną z najbardziej powszechnych antropogenicznych form modyfikacji krajobrazu, stanowiących zarazem jedno z większych zagrożeń dla przyrody w ciągu ostatniego wieku jest budowa dróg. Wykazano, na przykładzie wielu grup zwierząt, że drogi mogą stanowić barierę, zarówno poprzez śmiertelność w wyniku kolizji z pojazdami, jaki i poprzez samo unikanie dróg przez zwierzęta.

2017-07-13 07:59:00

Jeże na drogach.

Drogi i towarzysząca im infrastruktura stwarzają istotną barierę dla migracji i dyspersji zwierząt, będąc jednocześnie źródłem śmiertelności dla wielu z nich. Mimo to część zwierząt przekracza drogi, a pobocza pełnią również funkcję szlaków dyspersji dla niektórych gatunków, zwłaszcza tych wykorzystujących środowiska ekotonowe, jak np. jeże, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia kolizji.