Wiadomości

Maj – przegląd obserwacji.

W maju wpłynęło do Rejestru 355 obserwacji. Udział poszczególnych grup ofiar jest praktycznie identyczny jak w miesiącu poprzednim (ssaki 57%, ptaki 33%, płazy 6%). Liczba odnotowywanych gadów wzrosła dwukrotnie, ale nadal gromada ta stanowiła niewielki udział (4%).

Wśród płazów wciąż dominującą ofiarą pozostaje ropucha szara, z tą różnicą, że w maju nie odnotowano już przypadków masowej śmiertelności wśród tej grupy zwierząt z racji zakończenia wiosennych migracji. Zwyczajowo najliczniejszą ofiarą ruchu drogowego wśród gadów jest w naszym kraju zaskroniec. Liczba obserwacji w maju nieznacznie wzrosła w stosunku do kwietnia.

Wyraźny zaś wzrost dotyczy liczby osobników (13 w kwietniu; 135 w maju) w związku z pojawiającymi się przypadkami grupowej śmiertelności zaskrońców z najbardziej dramatycznym przypadkiem rozjechanych 60 osobników w okolicach Rudy Milickiej (woj. dolnośląskie) (obs. Accipiter; 27.05.2019 r.).

Do wartych odnotowania majowych obserwacji należały wpisy dotyczące daniela Dama dama (obs. Beria; 25.05.2019 r.; drugi wpis do Rejestru), muchołówki żałobnej Ficedula hypoleuca (obs. PrzemekS; 12.05.2019 r.; czwarty wpis do Rejestru) oraz kuropatwy Perdix perdix (obs. PrzemekS; 26.05.2019 r.; 27 wpis do Rejestru).