Gromada:
Ssaki
Nazwa gatunku:
Bóbr europejski
(Castor fiber)
Liczba:
1
Województwo:
mazowieckie
Numer drogi:
579
Data obserwacji:
2025-06-24
Czas zdarzenia:
kilka dni
Typ drogi:
droga wojewódzka
Środowisko w promieniu 50m:
teren rolny
Struktury krzyżyjące się z drogą:
Struktury równoległe do drogi:
Obserwator:
Tadek
Źródło obserwacji:
Kampinoski Park Narodowy
nposdtSeor3ozgtgm3f5lm82gt7f36367m34u50uif8i 1856mi.d310t829 ·
Ten bóbr szedł do oczka wodnego. Na “ostatniej prostej” został potrącony przez samochód. Zdarzyło się to na drodze wojewódzkiej 579, w okolicach Łubca.
To kolejny przykład dramatycznego spotkania świata przyrody ze światem ludzi. I kolejny powód, by przypomnieć: na drogach, zwłaszcza w pobliżu lasów, pól i łąk, ale nie tylko - warto jechać wolniej, uważniej, ostrożniej!
Zwierzęta nie znają znaków drogowych.
Dla nich droga to nie granica, to przeszkoda, którą trzeba pokonać. Wędrują w poszukiwaniu jedzenia, wody, partnera lub bezpiecznego miejsca do życia. Przemieszczanie się to dla nich coś naturalnego.
Najwięcej kolizji ze zwierzętami dochodzi nocą, o świcie i wieczorem, ale zdarzają się także w środku dnia. W takich porach zwierzęta są najbardziej aktywne, a my często najmniej uważni.
Niestety, drogi, ogrodzenia, linie kolejowe, a nawet rozproszone zabudowania fragmentują środowisko przyrodnicze. Dzielą lasy, mokradła i łąki na odizolowane kawałki. Utrudniają migrację i przetrwanie wielu gatunkom.
Czasem wystarczy zwolnić. Czasem wystarczy się rozejrzeć.
Dla wielu zwierząt to może oznaczać życie. Jeśli jeździsz po okolicach Kampinoskiego Parku Narodowego — pamiętaj, że jesteś tu gościem.
Uważność na drodze to także forma troski o przyrodę.
Postaraj się korzystać z dróg z głową ... i sercem.