Wiadomości

Rocznica funkcjonowania Rejestru.

Serwis „Zwierzęta na Drodze” rozpoczął swoją działalność wiosną zeszłego roku. Tym samym minął już rok odkąd wspólnymi siłami gromadzimy informacje dotyczące kolizji drogowych ze zwierzętami. Oficjalne upublicznienie serwisu nastąpiło 11 marca 2015 roku, niemniej w okresie pierwszych kilku miesięcy inicjatywę znało wąskie grono osób. W ten sposób w tym początkowym okresie możliwe było przetestowanie funkcjonalności i udoskonalenie wdrożonych rozwiązań. Kolejnym etapem było stopniowe upowszechnianie rejestru wśród szerszego kręgu przyrodników i ludzi, którym los zwierząt nie jest obojętny. Na przełomie czerwca i lipca 2015 roku rejestr cieszył się już zainteresowaniem kilkudziesięciu użytkowników regularnie wprowadzających swoje obserwacje.

Co wydarzyło się w ciągu minionego roku? Wciąż staraliśmy się udoskonalać funkcjonalność Rejestru i wprowadziliśmy w życie szereg rozwiązań zwiększających, w naszej opinii, jego atrakcyjność i użyteczność. Między innymi powstał profil serwisu na Facebook’u, angielska wersja strony oraz usługa GIS. Ostatnie zmiany związane były z modyfikacją formularza obserwacji, m.in. ułatwiając opis i późniejszą analizę środowisk w miejscu kolizji. Udzieliliśmy dwóch wywiadów dotyczących problematyki śmiertelności zwierząt na drogach w mediach publicznych. Opracowaliśmy również pierwszy z planowanych, corocznych raportów, podsumowujący drugie półrocze 2015 roku. Na początku roku wśród użytkowników Rejestru rozlosowaliśmy nagrodę książkową oraz przekazaliśmy upominki trzem użytkownikom o największej liczbie obserwacji.

Obecna liczba ponad 100 użytkowników świadczy o tym, że przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dobrym odbiorem i potwierdza słuszność jego powołania. Niestety, fakt ten świadczy także o tym jak wiele zwierząt ginie na drogach. Liczba zarejestrowanych ofiar drogowych, należących do 140 gatunków, przekroczyła już 6000 osobników. A przecież wiemy, że jest to jedynie niewielki ułamek rzeczywistej śmiertelności zwierząt. Mamy nadzieję, że docelowa analiza, zebranych obserwacji, z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, umożliwi przedstawienie zjawiska w szerszej skali i wypracowanie skutecznych rozwiązań minimalizujących. Wymaga to jednak znacznie większej liczby obserwacji

Serdecznie dziękujemy wszystkim obserwatorom za współudział w tworzeniu bazy w ciągu ostatnich 12 miesięcy i zapraszamy do dalszej współpracy!

 

Udostępnił: Karol Kustusch, Andrzej Wuczyski