Wiadomości

Zmiany w formularzu obserwacji

Wiosna w pełni. Zimowa szarzyzna i stagnacja ustąpiła miejsca wesołej i bujnej zieleni. Zmiany widzimy także we wpisach Rejestru. Po wczesnowiosennym nasileniu obserwacji dotyczących płazów, obecnie reprezentacja  różnych gromad zwierząt jest bardziej równomierna. Zwiększa się także liczba wpisów dotyczących osobników młodych. W międzyczasie przyłączyło się do Rejestru wielu nowych aktywnych Użytkowników. To budujące, że problem, który poruszamy nie jest obojętny użytkownikom naszych dróg, a inicjatywa cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Niestety, fakt ten świadczy także o tym jak wiele zwierząt ginie na drogach. Liczba zarejestrowanych ofiar kolizji drogowych przekroczyła już 5 tysięcy!

Aby rejestrowanie zjawiska było efektywniejsze, a korzystanie z serwisu wygodniejsze wprowadziliśmy, również na prośbę Użytkowników, kilka modyfikacji do formularza obserwacji. Najważniejsza zmiana dotyczy opisu środowiska w otoczeniu miejsca kolizji. Zamiast, jak dotąd, zaznaczać jeden z wariantów układu środowisk po obu stronach drogi, wprowadzamy listę wielokrotnego wyboru. Należy na niej zaznaczyć te środowiska, które znajdują się w promieniu 50 m od miejsca kolizji. To rozwiązanie wydaje się wygodniejsze dla Wpisującego, a przy tym usprawni podsumowanie  wyników.

Ponadto, rozbudowaliśmy formularz o możliwość opisu struktury krajobrazu, zwłaszcza obecności elementów liniowych. Chcemy sprawdzić, w jakim stopniu na śmiertelność zwierząt wpływają takie elementy jak torowisko, rów czy aleja drzew równoległa lub krzyżująca się z drogą. Warto zaznaczyć, że wybór elementów krajobrazu, podobnie jak środowiska, nie jest obowiązkowy. Jeżeli nie pamiętamy szczegółów obserwacji lub mamy problem z wyborem struktury lub środowiska, odhaczamy pozycję „nieznane”. Ważne jest także to, że wszystkie dotychczasowe wpisy w zakresie opisu środowiska są zarchiwizowane i zachowują aktualność.

Drugą nowością jest funkcja ukrytej lokalizacji stwierdzonej obserwacji. Polega ona na ukryciu danych lokalizacyjnych obserwacji (mapka, numer drogi). Funkcja dotyczy wybranych gatunków (obecnie: gniewosz plamisty i wąż eskulapa) i uruchamia się automatycznie po wybraniu danego gatunku. Mapka będzie prezentowana tylko zalogowanemu użytkownikowi, autorowi obserwacji, zaś nie będzie udostępniona do wglądu publicznego. Celem tego rozwiązania jest ochrona stanowisk gatunków rzadkich, będących czasem obiektem niezdrowego zainteresowania (np. kolekcjonerów).

Mamy nadzieję, że powyższe modyfikacje ułatwią wszystkim Użytkownikom proces wprowadzania danych oraz zwiększą funkcjonalność całego przedsięwzięcia. Stale też pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami usprawniającymi działalność bazy. Pomocne są przy tym głosy Użytkowników zatem, dziękując za dotychczasowe zaangażowanie, zachęcamy do nadsyłania dalszych obserwacji, spostrzeżeń i sugestii mogących usprawnić działalność Rejestru.

 

Udostępnił: Karol Kustusch, Andrzej Wuczyński